POWRÓT DO
STRONY GŁÓWNEJ
Ostatnie Artykuły
Emerytury pomostowe ...
Policjanci szykują n...
Nie będzie zmian reg...
Pieniądze, a nie wol...
Emerytury mundurowe ...
Emerytury pomostowe ...
Dokończenie reformy ...
Decentralizacja pods...
Reforma samorządowa ...
Państwa nie stać na ...
Czy stać nas na wcze...
Emerytury wojskowych...
Zmiana na stanowisku...
Strażacy nie chcą po...
Almanach emeryta PSP
Skok na mundurówkę
Rząd kończy prace na...
Straż wystawi rachun...
Zabraknie strażaków?.
Strażacy odchodzą z ...
"Mieszkaniowe promoc...
Zablokujmy dyrektywę...
Komisja Krajowa wzyw...
Zadymienie” w ...
Oświadczenia Posła Z...
"Głos Wlkp." o PSP
Andrzej Mróz zamiast...
Ile będziemy zarabia...
Priorytety działania...
Honor strażaka
Czas pracy strażaków
Szpitale zapłacą za ...
"S" apeluje o udział...
Luka prawna uniemożl...
Ustawa o finansach p...
PIP - nowe przepisy ...
"Cywilny" też człowiek
Wliczanie dyżurów do...
Czas pracy w UE i w ...
Dyżur to praca w god...
Protest przeciwko zm...
Uregulowania czasu p...
OPINIA PRAWNA w spra...
Wzór pozwu do Sądu P...
Czas pracy w świetle...
65 godzin pracy w ty...
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Emerytury pomostowe w Sejmie we wrześniu
Emerytury pomostowe w Sejmie we wrześniu

Dopiero po wakacjach posłowie zajmą się projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Może to oznaczać konieczność wydłużania o kolejny rok obecnych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Po zaledwie tygodniu rząd wycofał z konsultacji społecznych projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Do 10 czerwca to członkowie Komisji Trójstronnej mają negocjować, jakie osoby pracujące w tzw. szkodliwych warunkach powinny mieć prawo do wcześniejszego opuszczenia rynku pracy.
- Rząd złamał zasady dialogu społecznego. KT nie zdążyła omówić założeń do ustawy o emeryturach pomostowych zawartych w programie 50 plus, a rząd już skierował do konsultacji społecznych gotowy projekt - tłumaczy Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Według niego opracowanie przez resort pracy projektu ustawy o tych świadczeniach i przekazanie go do konsultacji w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234 z późn. zm.) bez omówienia założeń świadczy o pozorowaniu przez rząd dialogu społecznego. Podobnie uważały także inne związki. Dlatego zerwały rozmowy z rządem. Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, wskazuje, że w czasie obrad KT związki nie rozmawiały o sprawach merytorycznych dotyczących prawa do emerytury, ale wyłącznie o trybie prac.

- Związkowcy przekonywali stronę rządową, że muszą mieć czas na ustalenie wspólnego stanowiska. Z tego też powodu wicepremier Waldemar Pawlak i Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, zgodzili się na wycofanie projektu z konsultacji - mówi.

Partnerzy społeczni do 10 czerwca mają więc przygotować swoje stanowisko, które trafi do resortu pracy. Jan Klimek, przewodniczący zespołu KT ds. ubezpieczeń społecznych, zwraca uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby w ciągu dwóch spotkań udało się ustalić jednolite stanowisko. Dyskusja o tych świadczeniach trwa już od dziesięciu lat, a porozumienie jest bardzo trudne.

- To najlepsze rozwiązanie, gdyż w ten sposób możliwe jest przyspieszenie prac nad projektem ustawy - przekonuje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Według niej uwagi związków i pracodawców pozwolą na przygotowanie dobrego projektu, który powinien być gotowy do 16 czerwca. Wtedy MPiPS skieruje go po raz drugi do konsultacji, a na uwagi będzie czekać do połowy lipca. Tym samym posłowie będą się mogli nim zająć dopiero we wrześniu, po wakacyjnej przerwie.

- Czasu jest mało, ale nie można przesuwać wejścia w życie emerytur pomostowych o kolejny rok. Inaczej od 1 stycznia 2009 r. żadna grupa zawodowa zatrudniona w szkodliwych warunkach, oprócz górników, nie będzie mogła liczyć na wcześniejsze odejście z rynku pracy - mówi Rafał Baniak.

Liczy więc, że ustawa zostanie szybko uchwalona. Bardziej krytycznie sytuację tę ocenia Irena Wóycicka, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Według niej przesunięcie terminu rozpoczęcia prac w Sejmie świadczy o braku determinacji rządu. Wskazuje, że jeśli ustawa do końca roku nie zostanie uchwalona, to Sejm będzie musiał po raz trzeci przedłużyć obecne zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

- Utrzymanie obecnych przywilejów będzie klęską reformy. Od 2009 roku równolegle będą działały dwa systemy emerytalne - mówi Irena Wóycicka.
130 tys. osób ma mieć prawo do emerytur pomostowych


Autor: Bożena Wiktorowska
Źródło: GP
740 Czytań Drukuj