6 kadencja, 6 posiedzenie, 2 dzień (10-01-2008)
Oświadczenia.
Poseł Zbigniew Dolata:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Swoje oświadczenie chciałem poświęcić bulwersującej sprawie odwołania w dniu 2 stycznia br. przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, Grzegorza Schetynę, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, pana starszego brygadiera Marka Kubiaka. Jedynym komentarzem w przypadku tej niezrozumiałej decyzji była wypowiedź pani rzecznik MSWiA Wioletty Paprockiej, która stwierdziła, że przyczyną zmian jest dobór współpracowników. Postąpiono tak wobec człowieka, którego wysokich kompetencji merytorycznych i kryształowej uczciwości nikt nie kwestionował.
Pan starszy brygadier Marek Kubiak od 27 kwietnia 2007 r., kiedy został komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, skutecznie kontrolował transparentne i rzetelne wykorzystywanie pieniądza publicznego posiadanego w ramach ustawy modernizacyjnej oraz budżetu własnego Państwowej Straży Pożarnej, wprowadził rzeczywisty nadzór nad harmonogramem realizacji ustawy i dbał o to, żeby przetargi spełniały warunki pełnej przejrzystości, rzetelności i uczciwości. Wprowadził zasady najwyższej jakości zarządzania formacją, uzyskując w ostatnich dniach służby najwyższą ocenę niezależnych audytorów za wdrożenie systemów zarządzania jakością ISO 9001.
Poprzez faktyczne wprowadzenie zasad kompetencji, rzetelności i uczciwości w działaniu funkcjonariuszy PSP dokonano znaczącego przełomu w funkcjonowaniu formacji, a w szczególności jej organów centralnych, czyli Komendy Głównej PSP oraz komend wojewódzkich. W ciągu 6 miesięcy doprowadził do poprawy prawa obejmującego funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej, realizując nowelizację stosownej ustawy oraz nowelizując rozporządzenia, które powinny być wydane już w 2005 r. Łącznie w ciągu 6 miesięcy funkcjonowania przygotowano do zmiany lub zmieniono 10 spośród 70 rozporządzeń obejmujących działanie Państwowej Straży Pożarnej. Ustalono i wdrożono transparentne, równe dla wszystkich warunki naboru do szkół pożarniczych na kierunkach zaocznych, co do kwietnia 2007 r. było domeną uznaniowości kierownictwa PSP.
Znaczącym osiągnięciem ostatniego komendanta głównego PSP starszego brygadiera Marka Kubiaka była harmonijna współpraca z jednostkami ochotniczej straży pożarnej, które zostały znacząco dofinansowane i doposażone w sprzęt ratowniczo-gaśniczy.
Mimo tak znaczących dokonań i przymiotów osobistych starszy brygadier Marek Kubiak został odwołany, a na jego miejsce minister Grzegorz Schetyna powołał Wiesława Leśniakiewicza, wobec którego toczy się postępowanie prokuratorskie, a ustalenia wewnętrznej kontroli MSWiA wskazują na bardzo poważne nadużycia.
Nasuwają się pytania do ministra Schetyny, czy powołując pana Leśniakiewicza na stanowisko komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, znał ustalenia kontroli doraźnej MSWiA, która wykazała nieprawidłowości podczas naborów do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w latach 1999-2005, w tym w latach 1999-2003, kiedy komendantem szkoły był nadbrygadier Leśniakiewicz. W dokumencie pokontrolnym stwierdzono, że rekrutacja w szkole mogła sprzyjać zjawiskom korupcyjnym. Czy minister wiedział, że komendantura szkoły w roku 2006 złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę interesu publicznego z art. 231 Kodeksu karnego przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie naboru i wniosła o wszczęcie i prowadzenie postępowania przygotowawczego w sprawie. Należy dodać, że w czasie kontroli ustalono m.in., że w okresie, kiedy komendantem szkoły był nadbrygadier Leśniakiewicz, spoczywał na nim obowiązek przeprowadzenia zgodnego z przepisami prawa postępowania rekrutacyjnego zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.
Kolejne pytanie. Czy minister miał wiedzę, że nadbrygadier Leśniakiewicz nadzorował i zatwierdzał czynności związane z przeprowadzeniem procedury udzielenia zamówienia publicznego na dostawę radiotelefonów w wysokości 18 350 tys. zł, które przygotowano i przeprowadzono w sposób niezapewniający zachowania zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych? W wyniku tych zaniedbań postępowanie przetargowe unieważniono.
Zmiana na stanowisku komendanta głównego PSP może być symbolem polityki personalnej rządu Donalda Tuska, polegającej na bezwzględnym usuwaniu ludzi kompetentnych i uczciwych, których jedynym grzechem jest to, że zostali powołani w czasach rządów PiS, i zastępowaniu ich osobami, na których ciążą poważne zarzuty, a jedyną legitymacją do zajmowania określonych stanowisk są niejednokrotnie związki z politykami rządzącej koalicji.
Obawiam się, że decyzja ministra Schetyny jest kolejnym sygnałem odwrotu od zasad uczciwości, kompetencji i przejrzystości przy nominacjach na wysokie urzędy państwowe, a jest to działanie godne potępienia i bardzo szkodliwe dla państwa polskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
źródło:http://orka2.sejm.gov.pl/Debata6.nsf/main/181F3F0C
|