8-9 października 2004 r. w Strasburgu spotkały się delegacje zrzeszone w Europejskiej Federacji Lekarzy Etatowych (FEMS) i jednogłośnie zaprotestowały przeciw wszystkim poprawkom zaproponowanym przez Komisję Europejską zmierzającym do zmiany dyrektywy 2003-88/EC. Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) przyjął to stanowisko do akceptującej wiadomości.
Powołując się na przepisy prawa, lekarze europejscy odrzucają proponowane wyjątki, powodujące odstępstwa od zasad zawartych w przyjętym 9 grudnia 1989 r. Akcie Socjalnym, oraz ignorujące werdykty Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawach SiMAP i Jaegera).
Propozycje te zagrażają bezpieczeństwu europejskich pacjentów i lekarzy.
Przyjęcie tych zmian stwarza zagrożenie dla europejskiej opieki zdrowotnej jako całości, poprzez obniżenie poziomu bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy.
Nowa koncepcja wyłączenia z czasu pracy okresów nieaktywnych nie jest zgodna z aktualnymi wymogami stawianymi lekarzom dyżurnym, którzy zarówno aktywnie udzielają świadczeń zdrowotnych, jak i zajmują się monitoringiem: wykonują więc oni pracę przez cały czas, gdy tylko są w pełni dostępni. Każda godzina, w której lekarz jest dostępny i w każdym przypadku gotowy do udzielenia świadczenia, jest częścią jego czasu pracy.
Wydłużenie udzielania równoważnego okresu odpoczynku do 72 godz. po dyżurze jest propozycją nonsensowną, zagraża jakości świadczeń lekarskich, redukuje bezpieczeństwo pacjenta, i zwiększa ryzyko popełniania błędów w pracy, co pociąga za sobą odpowiedzialność indywidualną.
Proponowany maksymalny wymiar tygodniowy czasu pracy stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa i funkcjonowania lekarzy, a poza tym wprowadzenie tego uregulowania spowoduje spiętrzenie trudności w naborze lekarzy.
FEMS odrzuca wszelkie próby zmierzające do pogorszenia warunków socjalnych i do dyskryminacji zawodu lekarza. FEMS zintensyfikuje swoje kontakty w celu zbudowania europejskiego ruchu na rzecz poprawy warunków pracy lekarzy, a także utrzymania i poprawy poziomu jakości oraz bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej europejskich obywateli |
 |
|