|
 |
Ustawa o finansach publicznych - opinia "S" |
 |
NSZZ "Solidarność" negatywnie opiniuje projekt ustawy Ministerstwa Finansów o finansach publicznych. Szczególny sprzeciw Związku wzbudzają plany połączenia Funduszu Pracy z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz likwidacji gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "S" negatywnie zaopiniowało dzisiaj projekt ustawy Ministerstwa Finansów o finansach publicznych. "Solidarność" nie zgadza się na połączenie Funduszu Pracy z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz likwidację gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych.
Zdaniem przedstawicieli "S" połączenie Funduszu Pracy z FGŚP jest niezgodne przede wszystkim z paktem o przedsiębiorstwie w trakcie przekształcenia z 1993 r. a także z zaleceniami MOP związanymi z ochroną roszczeń pracowniczych. "S" wskazuje, że w projekcie Ministerstwa Finansów nie ma odpowiedzi na wątpliwości związane z zasadnością połączenia funduszu quasi ubezpieczeniowego z funduszem aktywizacji bezrobotnych. Ponadto nie oszacowano kosztów wdrożenia nowego "systemu", nie wiadomo czy wpłynie on na usprawnienie wypłacania należności pracowniczych, czy rozszerzony zostanie katalog wypłat dla pracowników. Nie wiadomo również, jak połączenie obu funduszy wpłynie na wysokość środków na ochronę roszczeń pracowników.
"Solidarność" nie może również wyrazić zgody na likwidację gospodarstw pomocniczych i budżetowych. W projekcie ustawy o finansach publicznych nie ma żadnych gwarancji zatrudnienia dla osób pracujących w tych podmiotach. Ministerstwo Finansów nie przedstawiło żadnych kosztów przeprowadzania likwidacji jednostek i zwolnień tak szerokiego grona pracowników. Natomiast, zdaniem Związku wyliczenia dotyczące oszczędności wynikających z likwidacji są pozorne, ponieważ nie zmniejsza się zakresu zadań, które powinny być realizowane.
W gospodarstwach pomocniczych i budżetowych w 2006 r. zatrudnionych było około 90 tys. pracowników.
Dział Informacji KK
|
 |
|
|