POWRÓT DO
STRONY GŁÓWNEJ
Ostatnie Artykuły
Emerytury pomostowe ...
Policjanci szykują n...
Nie będzie zmian reg...
Pieniądze, a nie wol...
Emerytury mundurowe ...
Emerytury pomostowe ...
Dokończenie reformy ...
Decentralizacja pods...
Reforma samorządowa ...
Państwa nie stać na ...
Czy stać nas na wcze...
Emerytury wojskowych...
Zmiana na stanowisku...
Strażacy nie chcą po...
Almanach emeryta PSP
Skok na mundurówkę
Rząd kończy prace na...
Straż wystawi rachun...
Zabraknie strażaków?.
Strażacy odchodzą z ...
"Mieszkaniowe promoc...
Zablokujmy dyrektywę...
Komisja Krajowa wzyw...
Zadymienie” w ...
Oświadczenia Posła Z...
"Głos Wlkp." o PSP
Andrzej Mróz zamiast...
Ile będziemy zarabia...
Priorytety działania...
Honor strażaka
Czas pracy strażaków
Szpitale zapłacą za ...
"S" apeluje o udział...
Luka prawna uniemożl...
Ustawa o finansach p...
PIP - nowe przepisy ...
"Cywilny" też człowiek
Wliczanie dyżurów do...
Czas pracy w UE i w ...
Dyżur to praca w god...
Protest przeciwko zm...
Uregulowania czasu p...
OPINIA PRAWNA w spra...
Wzór pozwu do Sądu P...
Czas pracy w świetle...
65 godzin pracy w ty...
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Decentralizacja podstawą reformy administracji
„Decentralizacja podstawą reformy administracji” - Minister Grzegorz Schetyna na konferencji w Wałbrzychu


Zwiększenie kompetencji samorządów, zaangażowanie środków unijnych w usprawnianie administracji publicznej, e-administracja - takie podstawy reformy administracji przedstawił na zamku Książ w Wałbrzychu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna podczas konferencji pt. "Decentralizacja zadań publicznych szansą dla rozwoju lokalnego i regionalnego".
Pobierz projekt
ustawy o wojewodach

Reforma składać ma się z kilku elementów, wśród których oprócz decentralizacji i przekazania samorządom większych uprawnień, są także m.in.: uporządkowanie relacji między administracją samorządową a rządową, przesunięcie kompetencji z urzędu wojewódzkiego do marszałkowskiego i sejmiku województwa, wzmocnienie podstaw majątkowych i finansowych samorządów oraz utworzenie tzw. obszarów metropolitalnych.
Pobierz projekt
ustawy kompetencyjnej

"Należy dotrzymywać obietnic wyborczych. PO i PSL mówiły w kampanii wyborczej, że po wyborach będziemy starali się dokończyć reformę samorządową i to robimy" - powiedział Minister.
Minister G. Schetyna zapowiedział, że otwarcie dyskusji na temat reformy nastąpi w środę, 28 maja w Warszawie.
W tym dniu planowane jest posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.



Trzeci, decydujący krok na rzecz samorządu terytorialnego.
28 maja 2008 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W posiedzeniu wzięli udział Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Grzegorz Schetyna, Przewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Pan Piotr Uszok, Wicemarszałek Senatu RP Pan Marek Ziółkowski, Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall, Minister Członek Rady Ministrów Pan Zbigniew Derdziuk. W spotkaniu uczestniczyli również parlamentarzyści, sekretarze i podsekretarze stanu oraz licznie zebrani przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Zważywszy że, posiedzenie Komisji zbiegło się z obchodzonym w tym dniu „Dniem Samorządowca” Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu złożył życzenia wszystkim samorządowcom. Szef rządu podkreślił, że obecnie ' następuje trzeci, decydujący krok dla samorządu terytorialnego - uprawnienia, zadania, pieniądze'.

Premier podkreślił, że proponowane zmiany polegać będą na zwiększeniu uprawnień samorządu województwa. Zdaniem Premiera władza wojewody ma sprowadzać się do skutecznego prezentowania interesów państwa.

Nawiązując do projektu ustawy o metropoliach Premier Donald Tusk podkreślił, że przewiduje on istnienie 12 tego rodzaju ośrodków. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o funduszu sołeckim i zasadach wykonywania niektórych zadań sołectwa, zdaniem Szefa Rządu, mają nauczyć współpracy i dobrego gospodarowania.

Premier odniósł się także do projektu wprowadzanie ordynacji większościowej, która w jego ocenie jest najlepszym rozwiązaniem dla społeczności lokalnych. Premier Donald Tusk podkreślił również, że opracowane projekty ustaw nie wiążą się z żadnymi profitami politycznymi, ale mają działać na rzecz skuteczności zarządzania i sprawnego wydawania pieniędzy.

'Władza bliżej ludzi'tak określił znaczenie działań jakie zostały podjęte wraz z dokończeniem reformy samorządowej Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Grzegorz Schetyna. Ponad 6000 poprawek do ponad stu ustaw to owoc pracy ostatnich miesięcy nad reformą administracyjną.

Wicepremier Grzegorz Schetyna zaprezentował zebranym najważniejsze założenia projektów ustaw:
o funduszu sołeckim i zasadach wykonywania niektórych zadań sołectwa,
o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie,
o rozwoju miast i obszarach metropolitalnych
o wojewodach.
Jak stwierdził, zgodnie z nowymi propozycjami rozwiązań na szczeblu samorządu województwa podejmowane będą najważniejsze decyzje. Metropolie powstaną po to, aby Polska rozwijała się wszędzie - powiedział Minister. Natomiast fundusz sołecki ma skutecznie uczyć szacunku do wspólnych decyzji.

Wicepremier Grzegorz Schetyna zauważył, że nowe regulacje przewidują, że wojewoda ma być reprezentantem rządu otwartym na samorząd. Stwierdził także, iż rząd przewiduje komunalizację majątku skarbu państwa. Chodzi m.in. o przekazywanie samorządom terenów Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Pan Piotr Uszok podkreślił, że proponowane projekty ustaw nadają samorządowi terytorialnemu dużą rangę. Ponadto jasno określają podział środków finansowych, uwzględniają tak ważne tematy jak gospodarka przestrzenna i budownictwo mieszkaniowe. Podnoszą kwestie związane ze służbą zdrowia i finansowaniem oświaty.
533 Czytań Drukuj