Spotkanie Ministra Grzegorza Schetyny z wojewodami
W dn. 28 maja b.r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Wicepremier Grzegorz Schetyna spotkał się z kierownictwem administracji publicznej szczebla wojewódzkiego.
W spotkaniu z wojewodami ze strony rządowej wzięli udział Pan Cezary Grabarczyk - Minister Infrastruktury, Pan Zbigniew Rapciak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pani Elżbieta Bieńkowska - Minister Rozwoju Regionalnego, Pan Maciej Trzeciak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pan Tomasz Siemoniak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również Pan Lech Witecki - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, oraz Pan nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz - Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Główny cel posiedzenia - eliminacja barier towarzyszących inwestycjom drogowym w kontekście realizacji programu budowy dróg i autostrad - został określony przez Wicepremiera Grzegorza Schetynę, który przewodniczył spotkaniu i dyskusji.
Ponadto, wśród tematów omawianych podczas spotkania z Konwentem Wojewodów znalazły się: ustawa o ochronie środowiska a fundusze europejskie, realizacja ustawy z dnia 7 września 2007 r., o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, a także dokończenie reformy administracji publicznej i budowa systemu Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
Odnosząc się do inwestycji drogowych, Minister Cezary Grabarczyk zaznaczył, że rząd działa w tej kwestii jako zespół łączący przede wszystkim wysiłki Ministerstwa Infrastruktury, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rozwoju Regionalnego. W tym zespole ważna jest dobra współpraca, komunikacja, a także szybkie podejmowanie decyzji przez wszystkie wchodzące w jego skład części. Priorytetem działań jest budowa dróg w związku ze zbliżającym się EURO 2012, aczkolwiek duże znaczenie mają też pozostałe drogi krajowe. Minister Infrastruktury nawiązał do nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, oraz tzw. „specustawy drogowej”, która proponuje zastąpienie decyzji lokalizacyjnej i pozwolenie na budowę jedną zintegrowaną decyzją w celu jej szybszego wydawania i w rezultacie zwiększenia tempa realizacji zadań inwestycyjnych.
Pani Minister Elżbieta Bieńkowska skierowała do wojewodów apel o uwolnienie środków unijnych i zaprzestanie wstrzymywania ich wydatkowania. Ponieważ wszystkie inwestycje powinny być zgodne w decyzjach środowiskowych z prawem polskim oraz wspólnotowym, Minister Rozwoju Regionalnego zachęcała wojewodów do stosowania wytycznych do realizacji projektów finansowanych ze środków UE. Z kolei Wiceminister Maciej Trzeciak z resortu środowiska wskazał na konieczność fundamentalnych zmian w ustawie o ochronie środowiska, m.in. w postaci powołania zespołów specjalnych, których zadaniem będzie wydawanie ekspertyz w sposób szybki umożliwiający sprawną realizację inwestycji.
Przedstawiając informacje nt. realizacji ustawy z dnia 7 września 2007 r., o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, Pan Minister Siemoniak w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że przyjęta w zeszłym roku ustawa postawiła samorządowców w trudnej sytuacji. Przeszkodą są krótkie terminy dla starostów i wojewodów na przekazanie przedmiotowych informacji oraz brak środków na realizację zadań określonych w ustawie. Minister Siemoniak wyraził nadzieję, że receptą na zaistniałe problemy będzie nowelizacja ustawy, która pozwoli na wydłużenie tych terminów i ostateczne uporządkowanie kwestii własności ww. nieruchomości.
Drugim tematem poruszonym przez Ministra Tomasza Siemoniaka było dokończenie reformy administracji publicznej. Pan Minister podkreślił ogromne znaczenie zmierzających do przybliżenia władzy do obywateli projektów ustaw zaprezentowanych na uroczystym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu dzisiejszym. Minister Siemoniak wskazał również na szczególny charakter i rolę tzw. „ustawy metropolitalnej”. Zaznaczył, że lista dwunastu metropolii pozostaje otwarta, o czym mówi jeden z zapisów w projekcie ustawy. W opinii Pana Ministra problemy obszarów miejskich nie dotyczą jedynie dużych miast, ale także tych mniejszych.
Sprawę zaawansowania prac nad budową systemu Centrów Powiadamiania Ratunkowego oraz uruchomieniem krajowej platformy lokalizacyjnej, jak również potrzebę zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie medycznym, przedstawił Pan nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz.
|