Nawigacja
INDEX

NEWS
  NOWOŚCI

POBIERZ
  DOWNLOAD

LINKI
  LINKS

POMOC
  FUNDUSZ POMOCY

O KSP
  HISTORIA
  WŁADZE KSP

STRUKTURA KSP
  KRAJOWA
  WOJEWÓDZKA

Z PRAC KSP
  KOMUNIKATY
  UCHWAŁY
  STANOWISKA
  INNE

Z PRAC SEKCJI WOJ.
  KOMUNIKATY RSP
  STANOWISKA RSP
  UCHWAŁY RSP
  OPINIE RSP
  INNE RSP

DZIAŁANIA RSP
  SPOTKANIA
  WYPOCZYNEK

KK NSZZ "S"
  SIS KRAJ
  SIS ZAGRANICA
  SIS PRAWNY
  SZKOLENIOWY
  TEMATYCZNY
  MAYDAY
  PRACE KK NSZZ

PRAWO
  PSP
  ZWIĄZKOWE
  PRACY
  UE

GRAFICZNE GADŻETY
  HERBY STRAŻY
  GRAFIKI WWW
  FOTO

  ARCHIWUM


 Komunikat KIU Nr 2 - instrukcja i modyfikacje
Warszawa, dnia 4 maja 2008r.



KOMUNIKAT Nr 2 K I U



Informacja dodatkowa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej

Szanowni państwo

W związku z pytaniami dotyczącymi nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w kwestii uregulowania możliwości rekompensaty finansowej za ponadnormatywne godziny służby, informuję co następuje:
  1. w związku z pytaniem o naturze organizacyjnej, czy można KARTĘ PODPISÓW drukować dwustronnie (tj. tak by karta była na dwóch stronach kartki) – wyjaśniam, że niestety nie można tak robić. Karta musi być drukowana jednostronnie i nie można wprowadzać do jej kształtu lub opisu żadnych zmian – jest to wymóg ustawowy. Dlatego proszę w imieniu Komitetu o nie nanoszenie żadnych zmian, nie zwiększanie jej rubryk do 15 czy 20 na podpisy czy tym podobnie, ponieważ grozi to ich dyskwalifikacją przy liczeniu głosów, co oznaczałoby niepowetowane straty oraz brak właściwych efektów waszej pracy.
  2. pytanie najczęściej powtarzane dotyczy kwestii sposobu wyliczenia stawki godzinowej za nadgodziny. Zaproponowane rozliczenie ponadnormatywnych godzin, to pośredni sposób dostosowania rozliczenia czasu ponadnormatywnego do zasad przyjętych w Kodeksie pracy. Bezpośrednie przełożenie nie jest możliwe, ponieważ okres rozliczeniowy trwa sześć miesięcy, a ponadto dotyczy funkcjonariuszy PSP, których wynagrodzenie nie jest oparte o stawkę godzinową. Ponadto ze względu na fakt, że rozliczenie występować będzie po okresie rozliczeniowym (wymuszają to zapisy o pierwszeństwie odebrania czasu wolnego w równym wymiarze do ponadnormatywnie przesłużonego). Dlatego, trzeba było znaleźć rozwiązanie pośrednie, zbliżone do kodeksowego ale dostosowane do potrzeb funkcjonariuszy PSP.
  3. Przyjęte trójstopniowe rozliczanie nadgodzin ma swoje podłoże w Kodeksie pracy (gdzie różnie rozlicza się nadgodziny świąteczne i zwykłe) jak również (za Kodeksem pracy) pierwsze dwie nadgodziny i następne ponad 150 godzin mają charakter restrykcyjny dla pracodawcy – zmuszają one do korzystania z nadgodzin tylko w przypadkach uzasadnionych a nie uznaniowo.
  4. Projekt nowelizacji ustawy i rozporządzeń ma w chwili obecnej charakter otwarty – czyli bardzo chętnie korzystamy ze wszelkich uwag, jakie zostaną przedstawione lub zaproponowanych wniosków. Już dzisiaj chciałbym poinformować, że na wniosek (bardzo słuszny) strażaków wniesiona zostaje pierwsza poprawka dotycząca sposobu rozliczania dodatku za nadgodziny. Wynika to z ewidentnego błędu jaki się nam przytrafił, a mianowicie kwestia liczby dopuszczalnych nadgodzin w Kodeksie pracy – dopuszczalna norma wynosi 150 godzin ponad normę ale w skali roku a nie w okresie rozliczeniowym, dlatego nasza propozycja w kwestii nowelizacji rozporządzenia płacowego, zostaje stosownie zweryfikowana i brzmieć będzie następująco:







Proponowana zmiana
Rozporządzenie o uposażeniu strażaka PSP
§ 6.a
1. dodatek za ponadnormatywny czas służby wypłacany jest strażakowi do 15. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym.
2. dodatek za ponadnormatywny czas służby liczy się w godzinach przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny.
3. stawkę dodatku za ponadnormatywny czas służby ustala się następująco:
1) za pierwszą i drugą godzinę ponad normatyw, w wysokości 2/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
2) za trzecią i kolejne godziny ponad normatyw do siedemdziesiątej piątej, w wysokości 1/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
3) za siedemdziesiątą szóstą i każdą kolejną godzinę ponad normatyw, 2/170 uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek

Dziękując za obecne uwagi i pytania informuję, że kształt nowelizacji nie będzie mógł być zmieniony od momentu złożenia go do Marszałka Sejmu w celu zarejestrowania procedury nowelizacyjnej. Do tego momentu, możecie zaproponować wasze propozycje lub przemyślenia.

Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Robert Osmycki


Powrót
0 Komentarzy ˇ
661 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Ostatnie Artykuły
Zmiana na stanowisku...
Strażacy nie chcą po...
Almanach emeryta PSP
Skok na mundurówkę
Rząd kończy prace na...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 241
Najnowszy Użytkownik: ~Smith710


17 maja 2008 r.

138 dzień roku

Mentor


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?