Nawigacja
INDEX

NEWS
  NOWOŚCI

POBIERZ
  DOWNLOAD

LINKI
  LINKS

POMOC
  FUNDUSZ POMOCY

O KSP
  HISTORIA
  WŁADZE KSP

STRUKTURA KSP
  KRAJOWA
  WOJEWÓDZKA

Z PRAC KSP
  KOMUNIKATY
  UCHWAŁY
  STANOWISKA

Z PRAC SEKCJI WOJ.
  KOMUNIKATY RSP
  STANOWISKA RSP
  UCHWAŁY RSP
  OPINIE RSP
  INNE RSP

DZIAŁANIA RSP
  SPOTKANIA
  WYPOCZYNEK

KK NSZZ "S"
  SIS KRAJ
  SIS ZAGRANICA
  SIS PRAWNY
  SZKOLENIOWY
  TEMATYCZNY
  SPECJALNY
  PRACE KK NSZZ

PRAWO
  PSP
  ZWIĄZKOWE
  PRACY
  UE

GRAFICZNE KSP
  LOGA STRAŻY
  OBRAZY Z WWW
  FOTO

  ARCHIWUM

Ostatnie Artykuły
Rząd zamrozi pensje ...
Odchodzisz na emeryt...
Emerytura po 20 lata...
Rząd proponuje polic...
Bunt mundurówek
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 307
Nieaktywowany Użytkownik: 4
Najnowszy Użytkownik: ~Grzegorz Satyla


24 sierpnia 2010 r.

236 dzień roku
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Rejestracja

Zapomniane hasło?

 KOMUNIKAT Nr 13/2010 z dnia 31 lipca 2010r
00-914 Warszawa ul.Podchorążych 38 tel./fax +48 22 523 31 02; +48 22 523 39 96 - Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"

Warszawa 31 lipca 2010r.


KOMUNIKAT nr 13/2010
Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”

Informuję, że w dniach 29 i 30 lipca 2010r. w Ministerstwie Pracy odbyły się plenarne spotkania Komisji Trójstronnej ds. Społeczno–Gospodarczych. W trakcie spotkań omawiany był m.in. projekt budżetu państwa na rok 2011 - założenia Ministra Finansów.
Założenia te dotyczą m.in. wynagrodzeń minimalnych i wynagrodzeń w sferze budżetowej.
W pierwszym dniu spotkania podczas rozpatrywania punktu dotyczącego wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2011, strona rządowa zaproponowała – zgodnie z założeniami Ministra Finansów – zamrożenie wynagrodzeń na poziomie roku 2010. Strona rządowa przypomniała, że na rok 2011 planowane są jedynie dla nauczycieli.
Strona związkowa zaproponowała wzrost o 5,3% tj. o koszty inflacji za rok 2010 plus planowana inflacja na rok 2011. Propozycja miała na celu zachowanie nominalnej wartości wynagrodzeń w sferze budżetowej.
Strona związkowa zauważyła, że nie ma zabezpieczenia finansowego dla planowanej podwyżki dla nauczycieli, co może oznaczać, że koszty jej spadną na budżety powiatów (ponieważ subwencja oświatowa nie zostanie zwiększona).
W czasie dyskusji nad zamrożeniem wynagrodzeń dla sfery budżetowej na rok 2011, ze strony związkowej w imieniu NSZZ ”Solidarność” udzieliłem wypowiedzi w sprawie skutków braku podwyżek w służbach mundurowych oraz korpusie służby cywilnej.
W przypadku służby cywilnej przedstawiłem argumenty zawarte w opinii Krajowej Sekcji Pracowników Skarbowych, w której przypomniano, że od 2010 roku pracownicy nie otrzymują dodatku specjalnego, co spowodowało obniżenie ich wynagrodzeń. Dodatkowo w związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej zwiększono zakresy zadań. W przypadku służby cywilnej nie ma możliwości regulowania wynagrodzeń (tak samo jak w służbach mundurowych). Wykorzystanie etatów wynosi 98,5% co oznacza, że nie ma żadnych możliwości „zaoszczędzenia” środków na dodatkowe wzrosty w wynagrodzeniach bez zwalniania pracowników.

W przypadku służb mundurowych (jako jedyny przedstawiciel) poinformowałem członków Komisji Trójstronnej na podstawie stanowiska Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, że brak podwyżek wynagrodzeń spowoduje konieczność zmniejszenia stanu zatrudnienia w służbach co najmniej o 3-4% lub należy się spodziewać niedoboru środków na wypłacenie wynagrodzeń w grudniu w 2011r.
Pomimo przedstawionych argumentów, strona pracodawców poparła propozycję Rządu o zamrożeniu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2011. Wobec powyższego rozmowy w tym zakresie zostały zawieszone do 30 lipca br.
W dniu 30 lipca 2010r. rano odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji, a po niej rozpoczęło się posiedzenie plenarne.
Jednak ze względu na brak jakiegokolwiek umocowanego do prowadzenia negocjacji przedstawiciela Rządu (nieobecny wicepremier Waldemar Pawlak, nieobecna Minister Pracy Joanna Fedak i inni), na początku plenarnego posiedzenia zabrał głos Janusz Śniadek – Przewodniczący NSZZ ”Solidarność”. W krótkim oświadczeniu poinformował, że ze względu na brak przedstawicieli Rządu (umocowanych członków Komisji), nie widzi możliwości negocjowania jakichkolwiek spraw ponieważ nie ma z kim negocjować. Jednocześnie Przewodniczący NSZZ ”Solidarność” stwierdził, że jest to sytuacja żenująca i kompromitująca Rząd, jak również uznała takie postępowanie jako lekceważenie partnerów społecznych. Przypomniano, że zgodnie z podjętą wspólnie ze stroną rządową uchwałą, jak również na podstawie ustawy o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, graniczną datą ustalenia założeń w zakresie wynagrodzeń jest 30 lipca br. brak przedstawicieli Rządu uniemożliwił zawarcia porozumienia.
Na znak protestu przedstawiciele NSZZ ”Solidarność” opuścili salę obrad. Po kolejnych kilku minutach Komisja przerwała obrady, ponieważ przedstawiciele OPZZ i ZZS FORUM (strona związkowa) uznała racje NSZZ ”Solidarność” i również opuściły salę wskazując, że zerwanie rozmów jest spowodowane obstrukcją Rządu.
Zaistniała sytuacja oznacza, że strony nie zawarły porozumienia w sprawie założeń do projektu budżetu państwa na rok 2011.
Wobec powyższego informuję, że w najbliższych dniach zostanie zwołane Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” oraz spotkania z przedstawicielami innych związków zawodowych służb mundurowych i służby cywilnej w celu ustalenia harmonogramu współdziałania w ramach wspólnej Akcji Protestacyjnej.


Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
Robert Osmycki


0 Komentarzy ˇ
1032 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.