Nawigacja
INDEX

NEWS
  NOWOŚCI

POBIERZ
  DOWNLOAD

LINKI
  LINKS

POMOC
  FUNDUSZ POMOCY

O KSP
  HISTORIA
  WŁADZE KSP

STRUKTURA KSP
  KRAJOWA
  WOJEWÓDZKA

Z PRAC KSP
  KOMUNIKATY
  UCHWAŁY
  STANOWISKA
  INNE

Z PRAC SEKCJI WOJ.
  KOMUNIKATY RSP
  STANOWISKA RSP
  UCHWAŁY RSP
  OPINIE RSP
  INNE RSP

DZIAŁANIA RSP
  SPOTKANIA
  WYPOCZYNEK

KK NSZZ "S"
  SIS KRAJ
  SIS ZAGRANICA
  SIS PRAWNY
  SZKOLENIOWY
  TEMATYCZNY
  MAYDAY
  PRACE KK NSZZ

PRAWO
  PSP
  ZWIĄZKOWE
  PRACY
  UE

GRAFICZNE GADŻETY
  HERBY STRAŻY
  GRAFIKI WWW
  FOTO

  ARCHIWUM


KOMITET INICJATYWY USTAWODAWCZEJ KRAJOWEJ SEKCJI POŻARNICTWA
Wyjaśnienia, propozycje poprawek legislacyjnych, cel i zakres nowelizacji oraz do pobrania karta do zbierania głosów.
Kliknij na napis i wejdź na stronę KIU
 KOMUNIKAT Nr 14/2008 z dnia 18 sierpnia 2008r
Warszawa, dn. 18 sierpnia 2008 roku


KOMUNIKAT nr 14/2008

Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”

Informuję, że w dniu 13 sierpnia 2008r. odbyło się posiedzenie Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w czasie którego omówiono najważniejsze sprawy dotyczące służby.
• W pierwszej kolejności omówiono informację o zmniejszeniu przez Rząd RP wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2009 z 3,9% do 2%. Skutkuje to obniżeniem przyszłorocznych podwyżek o kwotę 70,- brutto na etacie miesięcznie. Prezydium uznało, że zmiana ustaleń Trójstronnej Komisji ds. Gospodarczo-Społecznych jest nie dopuszczalna. Dlatego, przedstawiciele KSP NSZZ”Solidarność” nie podpiszą propozycji obniżenia średnich podwyżek na rok 2009.
• Prezydium omówiło projekt rozporządzenia kwalifikacyjnego, zapoznając się szczegółowo ze wszelkimi uwagami przekazanymi do Biura KSP. Projekt uznano za nie nadający się do jakiejkolwiek dyskusji, ze względu na zbyt dużo błędów merytorycznych oraz brak uzasadnienia proponowanych zmian, a także, ze względu na brak możliwości przewidzenia kierunków rozwoju formacji (czy raczej kłopotów kadrowych) w przypadku jego wdrożenia.
• Prezydium omówiło projekt przepisu płacowego na rok 2009. Uznano, że jakakolwiek dyskusja w tym zakresie jest możliwa dopiero po ustaleniu przepisu kwalifikacyjnego oraz wielkości środków jakie zostaną przeznaczone na podwyżki dla strażaków.
• Omówiono treść pisma Komendanta Głównego PSP z dnia 4 lipca 2008r. w sprawie wystąpienia sytuacji kryzysowej związanej z możliwym strajkiem pracowników ratownictwa medycznego.
• Omówiono szeroko orzeczenie Sądu Najwyższego z 18 marca 2008r. w sprawie czasu służby strażaków. Zgodnie z niniejszym orzeczeniem jedyną możliwością wprowadzenia rekompensaty za nadgodziny jest nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w art.35. Dlatego Prezydium KSP NSZZ”Solidarność” postanowiło zintensyfikować prace nad nowelizacją ustawy w ramach Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
• Omówiono ostatnie wydarzenia w Państwowej Straży Pożarnej w tym różnego typu „dokumenty” wydawane przez nowo powołanych komendantów.

Ponadto Prezydium ustaliło kalendarz pracy oraz wydało stosowne stanowiska w części spraw omówionych.

Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Robert Osmycki



Warszawa, dn. 13 sierpnia 2008 roku

STANOWISKO Nr 1/2008

Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”
w sprawie zmiany wskaźnika wzrostu uposażenia strażaków
na rok 2009

Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” jest stanowczo przeciwna zmianie wskaźnika wzrostu uposażeń na rok 2009 poniżej takiego jaki określiła Trójstronna Komisja ds. Gospodarczo-Społecznych tj. z 3,9% do 2 %. Spowoduje to obniżenie planowanych podwyżek o ok. 70,-/etat/miesiąc (wraz
z nagrodą roczną), które i tak przy poziomie wskaźnika 3,9% nie rekompensują kosztów inflacji 2008r.
Szczególny niepokój budzi w Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” bierność Komendanta Głównego PSP w tej sprawie. Przedstawiciele naszego związku, siadając do konsultacji średnich kwot uposażeń na rok 2009 dla jednostek centralnych, komend wojewódzkich oraz komend powiatowych i miejskich, otrzymali dane ustalone przez stronę służbową, domniemając, że są one ustalone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wobec powyższego nie zrozumiałe jest ich korygowanie „w dół”. Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” pierwszy raz od 1990r. spotyka się sytuacją, gdzie propozycja wynagrodzeń jest obniżana w niecały miesiąc od jej przedstawienia. Oczekujemy jednoznacznego wyjaśnienia dlaczego się tak dzieje oraz dlaczego Komendant Główny PSP nie sprzeciwia się zaistniałej sytuacji i nie broni strażackich podwyżek.
Wobec powyższego, Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” wnosi stanowczy sprzeciw wobec propozycji korekty „w dół” ustaleń zawartych w protokole z dni 26 czerwca i 8 lipca 2008r. w sprawie określenia średnich wzrostów wynagrodzeń dla jednostek organizacyjnych PSP na rok 2009.
Jednocześnie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” zastrzega, że użyje wszelkich przewidzianych prawem metod, by doprowadzić do uczciwego traktowania strażaków i uczciwego wzrostu wynagrodzeń.


Warszawa, dn. 13 sierpnia 2008 roku

STANOWISKO Nr 2/2008

Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”
w sprawie przedłożonego projektu rozporządzenia kwalifikacyjnego na rok 2009

Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” po przeanalizowaniu projektu przygotowanego przez zespół Komendy Głównej PSP, projektu rozporządzenia o kwalifikacjach, jakim powinni odpowiadać strażacy do zajmowania stosownych stanowisk oraz po przeanalizowaniu otrzymanych uwag do projektu, przedstawia następujące stanowisko:
Przedłożony do oceny projekt rozporządzenia kwalifikacyjnego budzi wiele wątpliwości. Według uwag skierowanych do Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, można je przedstawić w następujących grupach:
• Podstawowym zastrzeżeniem jest usunięcie tzw. stanowisk „łamanych” czyli oficersko/aspiranckich i podoficersko/aspiranckich. Na podstawie zgłoszonych uwag i analiz Prezydium KSP NSZZ ”Solidarność” nie widzi podstaw merytorycznych, ekonomicznych ani ważnych społecznie, by zamknąć karierę zawodową strażakom, którzy nie są oficerami;
• Poważne zastrzeżenie budzi liczba stanowisk oficerskich w proponowanym projekcie, która jest blisko dwukrotnie większa niż liczba oficerów w Państwowej Straży Pożarnej;
• Wprowadzenie nowego podziału stanowisk pod kątem przynależności do zaszeregowania w korpusie, w sposób drastyczny narusza dotychczasowe proporcje liczby stanowisk dla korpusu aspiranckiego i podoficerskiego w stosunku do liczby stanowisk oficerskich. Nie zaproponowano przy tym żadnej rekompensaty dla korpusu aspiranckiego i oficerskiego;
• Zmiana projektu nie została przeanalizowana pod kątem możliwości szkolnictwa – ze wstępnych ustaleń wynika, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej nie jest w stanie przez najbliższe dwadzieścia lat wyszkolić takiej liczby oficerów, która pozwoli zabezpieczyć potrzeby projektu, zaś szkoły aspiranckie, powinny zaprzestać prowadzenia naboru tak w systemie stacjonarnym jak też zaocznym już w roku szkolnym 2009/2010, ze względu na większą liczbę aspirantów w służbie niż liczba stanowisk aspiranckich pozostawiona w projekcie. Oznacza to, że pod koniec roku 2010 szkoły aspiranckie powinny zostać zlikwidowane;
• Budzi wiele wątpliwości możliwość zachowania praw nabytych ze względu na fakt likwidacji części stanowisk aspiranckich i podoficerskich, zamieniając je nowotworzonymi stanowiskami, ale już oficerskimi;
• W kilku miejscach projekt wykracza poza uprawnienia ustawowe (np. przewidując stanowiska „strażackie” w CMP, wprowadzenie stanowisk funkcjonariuszy PSP dla jednostki badawczo-rozwojowej wbrew zapisom ustawowym, czy uchylenie odnośników do art.36 ustawy o PSP);
• Podnosi się bezpodstawnie i bez uzasadnienia staż na stanowiskach kierowniczych;
• Podnosi się bez uzasadnienia maksymalne stopnie oficerskie na stanowiskach kierowniczych, co doprowadza do absurdów (np. stopień generalski dla wszystkich komendantów wojewódzkich oraz szefa CNBOP);
• Projekt w kilku przypadkach narusza hierarchie pomiędzy stanowiskami (tak kierowniczymi jak wykonawczymi), co świadczy o tym, że przed jego utworzeniem nie przeprowadzono nawet najprostszego badania wartościowania stanowisk i nie przeanalizowano skutków takiego działania;
• Niniejszy przepis budzi szereg innych wątpliwości, ale mają nie mają one charakteru systemowego, dlatego zostaną przedłożone w przypadku dalszych rozmów, w formie zapytań.

Ponadto Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” zauważa przy tym, że powyższy projekt ma znamiona wykorzystania projektu, który został przygotowany przed 1 lipca 2005r. o czym może świadczyć fakt, że przy pracy nad nim, nie zmieniono nawet nazwy projektu rozporządzenia, pomimo tego, że ustawa o Państwowej Straży Pożarnej od 1 lipca 2005r. stanowi o innym nazewnictwie przepisu kwalifikacyjnego.
Generalnie w przekonaniu Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” niniejszy projekt został przygotowany bez większej analizy stanu obecnego, bez docelowego założenia jak ma wyglądać formacja po wprowadzeniu tak istotnego przepisu, bez analizy społecznej, bez analizy możliwości kształcenia, czy też bez zsumowania kosztów powyższego. Jest to zlepek przeciwstawnych pomysłów, nie posiadających przy tym sensownego uzasadnienia.
Dlatego Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” uważa niniejszy projekt za niemożliwy do przyjęcia nawet jako podstawa do dyskusji.


Warszawa, dn. 13 sierpnia 2008 roku

STANOWISKO Nr 3/2008

Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”
w sprawie zastępowania innych służb ratowniczych funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” wyraża przekonanie, że zadaniem funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej jest ratowanie życia ludzkiego oraz mienia obywateli, jednak w zakresie określonym ustawą o Państwowej Straży Pożarnej i ustawą o ochronie przeciwpożarowej.
W związku z wytycznymi Komendanta Głównego PSP w sprawie przygotowania służby do przejęcia zadań Państwowego Ratownictwa Medycznego na wypadek strajku zespołów ratownictwa medycznego, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” stoi na stanowisku, że nie istnieją formalno – prawne przesłanki do tego by funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, zastępowali inne służby ratownicze. Ustawodawca, czyli Parlament RP, w swoim czasie przyjął ustawę o ochronie przeciwpożarowej, ustawę o Państwowej Straży Pożarnej a następnie ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Ustawodawca jednoznacznie w sposób przemyślany rozdzielił zadania i obowiązki pomiędzy stosowne służby, m.in. ze względu na inny zakres wiedzy zawodowej potrzebnej do wykonywania zadań. Nie istnieją przy tym żadne przesłanki prawne, który dopuszczają przejęcie zadań jednej służby przez drugą.
Pobierz
stanowiska 1,2 i 3
Pod uwagę wziąć należy także kwestie odpowiedzialności prawnej za powierzone mienie oraz sprzęt ratowniczy, odpowiedzialności cywilno-prawnej w przypadku błędów w zawodzie, odpowiedzialność prawno-odszkodowawczą oraz szereg innych uwarunkowań prawnych przy wykonywaniu zadań ratowniczych przez osoby nieuprawnione.
W przekonaniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” istnieją inne służby ratownicze (np. resortowa służba zdrowia, służba zdrowia MON, niepubliczne zespoły medyczne), które są o wiele lepiej przygotowane (pod względem merytorycznym i sprzętowym) by mogły w stanie kryzysowym zastąpić Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Ponadto należy zauważyć, że w chwili obecnej, Państwowej Straży Pożarnej brakuje co najmniej dwóch tysięcy etatów dla normalnego funkcjonowania naszej służby. Braki te niwelowane są za pomocą ponadnormatywnej służby, za którą strażacy nie mogą uzyskać żadnej rekompensaty (czy to w wolnym, czy też w pieniądzu). Oddelegowanie znacznej liczby strażaków do działań w ramach zespołów ratownictwa medycznego wiązać się musi z kompletną zapaścią funkcjonowania struktur Państwowej Straży Pożarnej.


Sekretarz
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Dariusz Pilarski
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Robert Osmycki


Powrót
1 Komentarzy ˇ
1522 Czytań Drukuj
Komentarze
Geddeon dnia sierpień 20 2008 01:58:39
Bardzo dobre udogodnienie z poborem pliku w wersji Word.
Duży plus

Pomysłu obnizenia do 2 % podwyżki - z przyczyn słabych nerwów nie komentuję....
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Ostatnie Artykuły
Emerytury pomostowe ...
Policjanci szykują n...
Nie będzie zmian reg...
Pieniądze, a nie wol...
Emerytury mundurowe ...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 272
Najnowszy Użytkownik: ~seokiwamru


30 sierpnia 2008 r.

243 dzień roku
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?