Nawigacja
INDEX

NEWS
  NOWOŚCI

POBIERZ
  DOWNLOAD

LINKI
  LINKS

POMOC
  FUNDUSZ POMOCY

O KSP
  HISTORIA
  WŁADZE KSP

STRUKTURA KSP
  KRAJOWA
  WOJEWÓDZKA

Z PRAC KSP
  KOMUNIKATY
  UCHWAŁY
  STANOWISKA
  INNE

Z PRAC SEKCJI WOJ.
  KOMUNIKATY RSP
  STANOWISKA RSP
  UCHWAŁY RSP
  OPINIE RSP
  INNE RSP

DZIAŁANIA RSP
  SPOTKANIA
  WYPOCZYNEK

KK NSZZ "S"
  SIS KRAJ
  SIS ZAGRANICA
  SIS PRAWNY
  SZKOLENIOWY
  TEMATYCZNY
  MAYDAY
  PRACE KK NSZZ

PRAWO
  PSP
  ZWIĄZKOWE
  PRACY
  UE

GRAFICZNE GADŻETY
  HERBY STRAŻY
  GRAFIKI WWW
  FOTO

  ARCHIWUM


 Pismo do KG PSP - BKSP- 04/34/08
00-914 Warszawa ul. Podchorążych 38 tel./fax +48 22 523 31 02; +48 22 523 39 96 - Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"
Warszawa 20 lipca 2008r.


BKSP- 04/34/08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
Warszawa


W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w związku z rozesłanymi wytycznymi Komendy Głównej PSP do podległych jednostek organizacyjnych, pisma CKR-0754/1-6/08 i CKR-0754/1-1/08 w sprawie zagrożenia powodowanego na skutek ukąszenia przez owady błonkoskrzydłe – w punktach dotyczących testów alergicznych, zwracam się do Pana Komendanta z zapytaniem:
1. Jaka podstawa prawna pozwala zobowiązać komendantów powiatowych i miejskich do wysyłania strażaków na komisje orzekające o przydatności do służby, jeżeli wyniki testu alergicznego wyjdą negatywne – a mimo to wystąpią skutki uboczne?
2. W jakim innym celu jeżeli nie zastraszeniu, wydaje się tak sformułowane wytyczne?
3. Dlaczego według wytycznych Komendy Głównej PSP strażak, który podda się testom alergicznym i u którego wystąpią skutki uboczne (według skali Muller), może być w przekonaniu Komendy Głównej PSP nie przydatny do służby (skoro należy kierować go na komisję lekarską)?

Powyższe pytania zadają strażacy z wielu województw, po zapoznaniu się z wytycznymi Komendy Głównej PSP w tej sprawie.

W pierwszej kolejności budzi wątpliwość konieczność badania testami alergicznymi wszystkich strażaków, ponieważ nie wszystkie jednostki zajmują się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych. Poważne wątpliwości budzi natomiast, otwarte zalecenie (czytaj polecenie), by strażaków, którzy nie przejdą testów alergicznych pomyślnie kierować do komisji orzekających o dalszej przydatności do służby. Działania z owadami błonkoskrzydłymi to niewielki ułamek zdarzeń obsługiwanych przez Państwową Straż Pożarną. Ponadto komisje orzekające posiadają stosowne przepisy o sposobie prowadzenia badań orzekających o przydatności do służby.
Zasadne jest również pytania – co było bezpośrednią przyczyną wydania wspomnianych wyżej wytycznych – skoro zdarzenia związane z usuwaniem owadów Państwowa Straż Pożarna realizuje od 1992 roku.
W drugiej kolejności nasuwa się problem odszkodowania dla strażaka, w przypadku kiedy strażak w czasie działań ratowniczych został w czasie swej służby wielokrotnie pokąszony, przez co jego organizm utracił zdolność obrony przed jadem, a zgodnie z wytycznymi Komendy Głównej PSP zostanie skierowany na komisję lekarską i uznanym jako niezdolny do służby, ale zdolny do pracy. Kto zostanie obciążony kosztem odszkodowania lub renty inwalidzkiej, jeżeli strażak taki wytoczy proces cywilny – o charakterze odszkodowawczy Państwowej Straży Pożarnej?
Dlaczego Komendant Główny PSP, nie wziął pod uwagę podejmowania w tym zakresie decyzji przez właściwych terenowo pracodawców, czyli komendantów powiatowych i miejskich, którzy mogą po prostu odsunąć od zadań związanych z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych, strażaków z negatywnymi wynikami testów.
W trzeciej kolejności nasuwa się pytanie o koszty proponowanych skierowań na komisje orzekające o przydatności do służby? Kto zrefunduje wydatki komendy powiatowej/miejskiej, która w pierwszej kolejności poniesie koszty testów , a następnie koszty skutków ubocznych wykonanych badań – czyli komisji lekarskich.

Dla małych i średnich komend powiatowych/miejskich (a takich jest około 80%), są to koszty znaczące szczególnie, że nie były zaplanowane i spowodują konieczność reorganizacji wydatków w budżecie.
Na koniec jeszcze jedno zasadnicze pytanie – kto poniesie odpowiedzialność służbową ale również moralną za możliwe do wystąpienia przypadki w których u strażaka dobrowolnie poddającego się testom alergicznym wystąpią trwałe (nie cofające się w czasie) skutki uboczne przeprowadzonych testów – czyniące z sprawnego dotąd strażaka kalekę – niezdolnego nie tylko do służby w PSP – ale do jakiejkolwiek innej pracy ?

W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” pragnę również zauważyć że nie ma potrzeby tworzenia na nowo procedur postępowania z owadami błonkoskrzydłymi , stosowne procedury Związek nasz przedstawił w czasie przygotowywania projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie „bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej”. Niestety od czterech lat projekt rozporządzenia (a w nim stosowne procedury) nie mogą doczekać się wdrożenie w życie.

z poważaniem

z upoważnienia
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Sławomir Gotowicz


Powrót
2 Komentarzy ˇ
1126 Czytań Drukuj
Komentarze
mars dnia lipiec 23 2008 08:28:52
Polecam aby nasze kierownictwo KG PSP dało przyklad strażakom i udalo sie pierwsze na testy alergiczne - pranoja, ale czego sie spodziewać innego!
Blondyn dnia lipiec 23 2008 11:40:05
Myślę, że ważną sprawą na którą mogłaby również zareagować KSP są przygotowywania w jednostkach do zastępowania ratowników medycznych strazakami w przypadku podjęcia przez słuzby medyczne akcji protestacyjnej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Ostatnie Artykuły
Emerytury pomostowe ...
Policjanci szykują n...
Nie będzie zmian reg...
Pieniądze, a nie wol...
Emerytury mundurowe ...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 267
Najnowszy Użytkownik: ~SAAM998


31 lipca 2008 r.

213 dzień roku

Mentor


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?