00-914 Warszawa ul. Podchorążych 38 tel./fax +48 22 523 31 02; +48 22 523 39 96 - Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"
Warszawa dnia 19 lipca 2008r
BKSP- 01/23/08
Pan
Grzegorz Schetyna
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji
Warszawa
W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o pilne znowelizowanie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 lipca 2006r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalnych stopni przypisanych do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych, jakimi powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach (Dz.U. nr 142 z 2006r. poz. 1022 z późn.zm.), dalej zwanym „rozporządzeniem kwalifikacyjnym” – poprzez wprowadzenie w Załączniku nr 2 i nr 4, do niniejszego rozporządzenia stanowiska: „zastępca dowódcy zmiany”.
UZASADNIENIE
W drugiej połowie 2007r. podczas opracowywania założeń do podwyżek na rok 2008, po konsultacjach społecznych z przedstawicielami central związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej oraz analizach kadrowych, opracowano projekt zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uposażeniach strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także wyżej wymienionego rozporządzenia kwalifikacyjnego. Obydwa projekty po stosownych opiniach związków zawodowych skierowane zostały do legislacji.
W ramach zmian zaproponowano wskaźniki mnożnikowe, przy zaszeregowaniu grup uposażenia (zamiast kwot jak było dotychczas) oraz przygotowano wdrożenie nowego stanowiska „zastępcy dowódcy zmiany” w jednostce ratowniczo-gaśniczej. Wprowadzenie nowego stanowiska było podyktowane stosowną analizą i konsultacjami, z których wynikły następujące argumenty:
- niniejsze stanowisko uporządkuje zasadę odpowiedzialności formalnej i prawnej
w przypadku nieobecności „dowódcy zmiany”. Dotychczas nie obowiązywały żadne reguły w tym zakresie, co częstokroć mogło burzyć obydwie przytoczone zasady;
- zasada stałego stanowiska zastępującego kierownika danej komórki dotyczy wszystkich stanowisk kierowniczych w PSP oprócz „dowódcy zmiany”, (np. komendant – zastępca komendanta, dowódca JRG – zastępca dowódcy JRG, naczelnik – zastępca naczelnik, dyżurny operacyjny – zastępca dyżurnego operacyjnego i wiele innych)
- „dowódca zmiany” w czasie swojej nieobecności (np. z powodu urlopu) przekazywałaby swoje obowiązki w majestacie prawa, osobie upoważnionej;
- wprowadzi się zdrowe relacje w załogach jednostek ratowniczo-gaśniczych w zakresie funkcjonowania zmiany;
- dopuści do awansu na wyższe stanowisko strażaków z korpusu oficerskiego i aspiranckiego w podziale bojowym (nie w ramach administracji), co uatrakcyjni możliwość rozwoju strażaków w jednostkach;
- należy pamiętać, że „dowódca zmiany”, po zakończeniu służby przez dowódcę jednostki, posiada prerogatywy zarządzania jednostką, dlatego osoba zastępująca go również nie może być osobą przypadkową i bez stosownych uprawnień;
Ponadto, trzeba zauważyć, że w chwili obecnej najbardziej obciążonymi funkcjonariuszami, pod kątem posiadanych nadgodzin są: dowódcy zmian, dowódcy sekcji oraz kierowcy. Wynika, to z faktu, że stanowiska te nie mają zmiennika (tak jak dowódca zmiany) czy też stanowisk jest zbyt mało.
Powyższa nowelizacja znalazła się tak w projekcie zmiany przepisu o uposażeniach strażaków Państwowej Straży Pożarnej jak też w projekcie nowelizacji rozporządzenia kwalifikacyjnego.
W dniu 27 lutego 2008r. w Tabeli nr 2 poz. 38 i Tabeli nr 4 poz.24 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej ustanowiono stosowne stanowisko i wskazano grupę zaszeregowania dla niego. Oznacza to, że intencja wprowadzenia powyższego stanowiska została zaakceptowana przez obecnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na podstawie powyższego rozporządzenia, ponieważ grupa zaszeregowania na stanowisku „zastępcy dowódcy zmiany” została wskazana, komendanci stosownych jednostek organizacyjnych, dokonali rozpoznania pośród załóg, zakwalifikowali strażaków do awansów na powyższe stanowisko, zabezpieczyli środki według grupy zaszeregowania.
Niestety, ze względu na brak nowelizacji rozporządzenia kwalifikacyjnego, nie można zrealizować stosownych awansów a co za tym idzie przeszeregowań i podwyżek.
Rozporządzenie kwalifikacyjne zostało wycofane ze ścieżki legislacyjnej w styczniu br. przez obecnego Komendanta Głównego PSP – nadbryg. Wiesława Leśniakiewicza. Decyzja ta była uzasadniana tym, że nowy Komendant Główny PSP nie przyjął stanowiska, czy robić tzw. „małą nowelizację” i wprowadzić właściwie jedną zmianę, czy też przygotować projekt „dużej zmiany” i wprowadzić całkowicie nowe zasady kwalifikacyjne. Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” zawsze stała na stanowisku, że jedna rzecz, nie przeszkadza drugiej.
O ile jednak, można uznać takie uzasadnienie to trzeba zauważyć, że Komendant Główny PSP, wycofując projekt rozporządzenia kwalifikacyjnego został zobowiązany na spotkaniu w dniu 1 lutego br. przez Podsekretarza Stanu pana Antoniego Podolskiego z przewodniczącymi central związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej, do przedstawienia stanowiska w tym zakresie do 15 lutego br.
Komendant Główny PSP terminu tego nie dotrzymał. Podobnie w dniu 5 marca 2008r. na Walnym Zebraniu Delegatów Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność”, nie posiadał wyrobionego zdania. Zresztą do dnia dzisiejszego swoich założeń nie przedstawił, przez co należy rozumieć, że ich nie posiada. Oznaczać to może, iż Komendant Główny PSP od 2 lutego br. do dnia dzisiejszego nie umie podjąć decyzji, w którym kierunku ma iść służba.
Jest to zjawisko niepokojące szczególnie, że w tym wypadku tracą na tym strażacy jednostek ratowniczo-gaśniczych, czyli ci, którzy w pierwszej kolejności udzielają pomocy obywatelom.
W wyniku braku podjęcia decyzji w tym zakresie mają miejsce następujące negatywne zjawiska:
• Po raz pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej, nastąpił dysonans prawny pomiędzy rozporządzeniem o uposażeniach strażaków a rozporządzeniem kwalifikacyjnym w wyniku, którego znacząco traci duża grupa strażaków pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych;
• Zablokowano awans na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany około 1500 strażakom w około 500 jednostkach ratowniczo-gaśniczych, co z całą pewnością jest źle przyjęte przez strażaków;
• Pośrednio zablokowano awans podobnej grupie strażaków, ponieważ w większości na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany, awansowano by dowódców sekcji, co wytworzyłoby możliwość awansu oficerów lub aspirantów z innych niższych stanowisk.
• Łącznie, w wyniku nie wprowadzenia wymogów kwalifikacyjnych dla utworzonego już stanowiska zastępcy dowódcy zmiany, zablokowano awans około 3.000 oficerów i aspirantów;
• Zablokowano stosowne środki finansowe na przeniesienia strażaków jednostek ratowniczo-gaśniczych na wyższe stanowiska, co powoduje wymierne straty;
• Komendanci, nie mogą awansować strażaków w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, których mogliby w ten sposób utrzymać w służbie bojowej, co powoduje stosowny dyskomfort;
• Nadal nie funkcjonuje uregulowanie formalne i prawne, które określałoby kwestie przejęcia obowiązków i odpowiedzialności przez wyznaczonego strażaka, w czasie nieobecności dowódcy zmiany;
• Należy pamiętać, że stanowiska w jednostkach ratowniczo-gaśniczych nie należą do wysokopłatnych, przez co strażacy z doświadczeniem zawodowym i stosownym wykształceniem, są często „podkupywani” przez wyższe jednostki organizacyjne PSP (komendy wojewódzkie, szkoły), które proponują dogodniejsze warunki finansowe.
• Ponadto przedsiębiorstwa prywatne, zaczynają oferować coraz atrakcyjniejsze propozycje płacowe na rynku, dlatego każda możliwość awansu w jednostce ratowniczo-gaśniczej jest jak najlepiej postrzegana.
Szanowny Panie Premierze.
Przepis kwalifikacyjny, musi być wprowadzany łącznie z przepisem płacowym, ponieważ jeden określa kwalifikacje i wymagania, jakie musi spełniać strażak na danym stanowisku, zaś drugi przepis reguluje wielkość uposażenia. Brak jednego z nich powoduje stosowne komplikacje, które dzisiaj zaistniały.
W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” wnoszę jak na wstępie tj. o pilną nowelizację rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 25 lipca 2006r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalnych stopni przypisanych do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych, jakimi powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach (Dz.U. z 2006r nr 142, poz. 1022 z późn.zm.), poprzez umieszczenie stanowiska „zastępca dowódcy zmiany” w Załączniku nr 2 i nr 4, jako ze wszech miar oczekiwane oraz niwelujące sprzeczności wobec rozporządzenia w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dalsze zwlekanie w tej sprawie jest dla strażaków całkowicie nie zrozumiałe. Inne prace nad powyższym rozporządzeniem, mogą przebiegać oddzielnie w trybie normalnym, co nie przeszkadza, by wyżej wnioskowaną zmianę przeprowadzić w trybie pilnym.
W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” wyrażam przekonanie, że jednowątkowa zmiana w rozporządzeniu, pozwoli na naprawę oczywistego błędu legislacyjnego jeszcze w tym roku.
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Robert Osmycki
Powrót
|