00-914 Warszawa ul.Podchorążych 38 tel./fax +48 22 523 31 02; +48 22 523 39 96 - Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"
Warszawa dnia 11 lipca 2008r
BKSP- 01/22/08
Pan
Grzegorz Schetyna
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji
Warszawa
OPINIA
dotyczy: projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania Statutu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w imieniu NSZZ”Solidarność” przedkłada negatywną opinię do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania Statutu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zaproponowanym pismem ZP. 0241/7-12/08 z dnia 16 czerwca 2008r.
UZASADNIENIE
Powyższy projekt przewiduje, że spośród obecnie funkcjonujących dziewięciu Biur i jednego Zespołu Prawnego (posiadający status biura) zniesionych zostaną trzy Biura i Zespół Prawny w zamian powstanie sześć nowych (z nazwy) Biur. Docelowo Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej będzie miała dwanaście Biur. Zmiany te spowodują zwiększenie liczby stanowisk kierowniczych (wysokopłatnych) przy tej samej liczbie etatów w Komendzie Głównej PSP, co oznacza, że powstaną one kosztem stanowisk wykonawczych. Należy przypomnieć, że w ostatnim czasie (w roku 2006 i 2007) zmniejszono liczbę etatów w Komendzie Głównej PSP (o ok.30 %), nie zmieniając liczby zadań, wobec powyższego stanowiska wykonawcze, są wystarczająco dociążone pracą. Dalsze uszczuplanie stanowisk wykonawczych (na rzecz stanowisk kierowniczych – nie tylko dyrektorskich) spowoduje zmniejszenie możliwości wykonawczych Komendy Głównej PSP. Ponadto:
• W przypadku dwóch biur ('Zespół Prawny' i 'Biuro Kwatermistrzowskie') dokonywane są zmiany w nazwie – bez zmiany zadań. W obydwu przypadkach trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie do takiego postępowania szczególnie, że o ile zmiana nazwy „Zespołu Prawnego” nie spowoduje implikacji na inne jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej – to zmiana nazwy „Biura kwatermistrzowskiego” na „Biuro Logistyki”, niesie konieczność dostosowania terminologii stosownych wydziałów i sekcji w komendach wojewódzkich, komendach powiatowych oraz innych jednostkach centralnych.
Oznacza to konieczność zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ramowego regulaminu komend wojewódzkiej i powiatowej, a następnie zmian regulaminów we wszystkich (około 360) jednostkach organizacyjnych PSP. Spowoduje to kolejne działania destabilizujące działalność administracyjną jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz pewne koszty wymierne finansowo, spowodowane koniecznością zmian pieczątek, szyldów itp. Reasumując, przynajmniej w sytuacji zmiana nazwy „Biura Kwatermistrzostwa” na „Biuro Logistyki” (zresztą bez żadnego merytorycznego uzasadnienia) powoduje się koszty materiałochłonne i czasochłonne, bez logicznego wytłumaczenia i wskazania przydatności takiej zmiany.
• Istnieje brak logiki merytorycznej, przy tworzeniu „Biura Informatyki i Łączności”. Ustawowe zadania nałożone na Komendanta Głównego PSP w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej, nie upoważniają Komendanta Głównego PSP do tworzenia pozamerytorycznego Biura. Jeżeli nawet, miałoby tak być, to traci sens tworzenie Biura Logistyki, ponieważ taka nazwa zobowiązywałaby do zajęcia się wszelkimi sprawami w zakresie administrowania i organizowania zaplecza logistycznego wspierającego działania ratownicze jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W chwili obecnej zadania w zakresie informatyki i łączności są integralną częścią „Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności”. Zgodnie z dotychczasową pragmatyką, logiką i prawodawstwem, KCKR wykonujący swoje zadania w oparciu o wszelkiego rodzaju formy łączności, nadzorował także budowę i rozwój struktury teleinformatycznej. Ponadto, należy zauważyć, że wszelkie założenia w zakresie funkcjonowania informatyki i łączności opracowywały KCKR przy w współpracy z „Biurem Ochrony Ludności” w KG PSP. Tworzenie „trzeciego udziałowca” przysporzy jedynie opóźnienia w działaniu. Wydaje się, że tworzenie „Biura Informatyki i Łączności” jest podyktowane chęcią utworzenia nowych wysokopłatnych stanowisk, bowiem do tej pory (przez 16 lat funkcjonowania PSP i wcześniej w zawodowej straży pożarnej) nikt nie tworzył biur realizujących zadania pomocnicze, tylko zadania ustawowe.
• Wątpliwości budzi reorganizacja ‘Biura Organizacji i Nadzoru” oraz „Biura Kadr
i Szkolenia”, z których wyłonione zostaną trzy nowe biura: „Kadr i Organizacji”, „Szkolenia” oraz „Kontroli, Skarg i Wniosków”. Powyższe zmiany wymuszą jak w przypadku „Biura Logistyki” konieczność zmiany rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ramowych regulaminów organizacyjnych komendy wojewódzkiej i powiatowej oraz konieczność zmian nazewnictwa wszystkich wydziałów w komendach wojewódzkich i sekcji w komendach powiatowych oraz w innych jednostkach centralnych. Należy przypomnieć, że na początku 2007r. została zakończona jedna ponad roczna reorganizacja struktur Państwowej Straży Pożarnej. Miała ona na celu uzyskanie dodatkowych etatów dla jednostek ratowniczo-gaśniczych (co się udało uzyskując ponad 1200 etatów). Wprowadzanie nowej reorganizacji bez oceny poprzedniej oraz bez wyraźnej koncepcji uzysków (jedynym argumentem jest mgliste stwierdzenie o poprawie skuteczności w działaniu Komendy Głównej PSP, powoduje brak akceptacji dla takich pomysłów. W sposób jednoznaczny należy powiedzieć, że ludzie zmęczeni są zmianami nazw wydziałów i sekcji oraz łączą to z obawą o zwiększenie obowiązków, których i tak jest już dużo. Ponadto należy zauważyć, że tworzenie „Biura Kontroli, Skarg i Wniosków” jest działaniem pozaustawowym (nie jest to zadanie ustawowe Komendanta Głównego PSP) a ponadto sugeruje powrót do czasów, sprzed 1989r., co może sugerować, że jednym z podstawowych zadań obecnego Komendanta Głównego PSP jest rozpatrywanie wniosków skarg i donosów, nie zaś funkcjonowanie systemu ratowniczo-gaśniczego.
• Nie jest prawdą, że koszty utworzenia nowych struktur w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej będą pokryte w ramach budżetu Komendy Głównej PSP, a jeśli tak, to na pewno kosztem funkcjonariuszy i pracowników tu pracujących. Komendant Główny PSP nie oszacował kosztów ewentualnych odpraw, dla dyrektorów i ich zastępców, którzy nie znajdą miejsca na nowych stanowiskach w nowych strukturach. W przypadku ekstremalnym, należy rozważyć koszty w wysokości około 500.000,- zł – 600.000,-zł , które nie zostały zabezpieczone w budżecie Komendy Głównej PSP. Pewne koszty z całą pewnością poniesione zostaną przez komendy wojewódzkie, miejskie i powiatowe (konieczność dostosowania do nowych struktur Komendy Głównej PSP).
• Powyższe zmiany w Statucie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, mają daleko idący charakter, często wykraczające poza podstawowe zadania Komendanta Głównego PSP. Zadania, które są defacto zadaniami drugoplanowymi i powinny być elementem działań obecnych biur, próbuje się „wypromować” w bliżej nieokreślonym celu.
• Wprowadza się całkowicie nowe biura o nowych zadaniach, których nie definiuje się
w sposób jednoznaczny, a uzasadnienie do projektu odsyła do bliżej niesprecyzowanego Regulaminu Organizacyjnego Komendy Głównej (nie załączonego do projektu zmiany Statutu – czyli należy uznać, że odsyła się do nieistniejącego dokumentu). Projekt nie posiada merytorycznego uzasadnienia, poza stwierdzeniem, że zmiany spowodują usprawnienie działania Komendy Głównej PSP, co budzi bardzo duże wątpliwości.
Powyższe propozycje, należy uznać jako nieuzasadnione rozbudowywanie stanowisk dyrektorskich (kierowniczych), kosztem stanowisk wykonawczych. Wiąże się to ze wzrostem kosztów funkcjonowania Komendy Głównej PSP, bez gwarancji efektywniejszego działania.
Ponadto doprowadzi to do zwiększenia działań biurokratycznych (korespondencja między biurami, zbieranie dodatkowych informacji itp.), co z całą pewnością nie usprawni działania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Należy przy tym nadmienić, że operacja zwiększania biur w Komendzie Głównej PSP, prawdopodobnie spowoduje konieczność zwiększenia liczby etatów, co w przypadku chronicznego braku, co najmniej trzech tysięcy etatów w jednostkach ratowniczo-gaśniczych i stałym problemem nadgodzin w tychże – nie może znaleźć akceptacji naszego związku.
Wobec powyższego, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” opiniuje jak na wstępie.
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
/-/ Robert Osmycki
Powrót
|